Spoločný plán strategického rozvoja
Partneri pracujú na stratégii pre modelové regióny, ktorá pomôže riešiť výzvy geo- a biodiverzity a klimatických zmien v dynamicky sa rozvíjajúcich oblastiach. Dokument poslúži ako príručka pre udržateľný rozvoj, cestovný ruch a neformálne vzdelávanie, pričom bude základom pre cezhraničnú spoluprácu.
Exkurzie v projektových územiach
Zástupcovia modelových regiónov navštívia svojich partnerov počas terénnych exkurzií, aby lepšie pochopili miestne výzvy a mohli získané skúsenosti uplatniť vo svojom regióne.
Best-practice exkurzie v rámci Európy
Odborníci/čky a regionálne zainteresované strany partnerov sa zúčastnia na medzinárodných exkurziách do biosférických a geoparkov mimo programovej oblasti s cieľom rozšíriť svoje vedomosti a posilniť medzinárodné kontakty v programovom regióne a v Európe.
Manuál interpretácie krajiny
Projekt podporí dlhodobú spoluprácu medzi rakúskymi a slovenskými organizáciami v oblasti cezhraničnej bio- a geodiverzity. Vytvorí sa príručka pre sprievodcov, učiteľov a obyvateľov, ktorá pomôže lepšie chápať prírodu a agrokultúru regiónov s cieľom ochrany prírodného bohatstva.
Výmena zamestnancov
Cieľom je podpora vzdelávania a trvalo udržateľného rozvoja prostredníctvom výmeny know-how medzi partnermi. Exkurzie a výmeny pracovníkov zlepšia kvalitu vzdelávania, posilnia partnerstvá a prispejú k ochrane geo- a biodiverzity zapojením odborníkov a samospráv.
Archeologický výskum
Súčasťou aktivít projektu je aj rozsiahly archeologický výskum v bezprostrednej blízkosti vinohradníckeho domu Pereg, ktorý pomôže možno odhaliť nové historické artefakty a regionálnu históriu.
Výmenné pobyty pre žiakov
Žiaci a žiačky základných škôl sa zúčastnia na týždňových výmenných pobytoch. Objavné a vzdelávacie aktivity s využitím mikroskopu, geologického kladivka aj odbornej literatúry ich dovedú k hlbšiemu poznaniu prírody prostredníctvom nezabudnuteľných zážitkov.
Sieť informačných bodov v Pezinku
Pezinok bude návštevnícky atraktívnejší aj vďaka sieti informačných miest so vzdelávacím potenciálom pre lepšie pochopenie lokality mesta Pezinok. K informáciám bude prístup online alebo offline. Tento spôsob prezentácie podporuje kultúrne a historické povedomie širokej verejnosti a prepojenosť území partnerov.
Cezhraničné dni Bio- a Geodiverzity
Počas „Dní bio- a geodiverzity“ sa do podujatia zapoja obyvatelia – od najmladších až po najstarších, ktorí budú spoznávať prírodnú a ekologickú rozmanitosť v blízkom okolí. Počas prehliadok si prehĺbia svoje vedomosti o prírode a geológii regiónu.
Rozšírenie MIC o Prezentačnú miestnosť prírodných úkazov regiónu
Región Pezinka a Geoparku je bohatý na prírodné fenomény. Interaktívne prvky miestnosti v rámci inštalácie prostredníctvom audio-vizuálnych informácií umožnia návštevníkom MIC načerpať informácie o geo- a biodiverzite regiónu a ich ochrane.
Vytvorenie vzdelávacej infraštruktúry pod holým nebom
V okolí vinohradníckeho domu Pereg vznikne jedinečné centrum v prírode, ktoré okrem prezentačnej a zážitkovej hodnoty ponúkne aj vzdelávacie a výskumné priestory. Školáci, študenti a záujemcovia sa tu môžu dozvedieť viac o geológii a prípadne sa sami zapojiť do výskumných projektov.
Vonkajšie sady pre deti
V prírodnom parku obce Rohrbach pri Mattersburgu bude zriadená učebňa v prírode, ktorá pojme skupinu do 25 osôb a poskytne ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Návštevy tak budú môcť absolvovať vyučovacie hodiny o geo- a biodiverzite priamo v prírode a spoznajú rôzne regióny v oblasti SK-AT podľa hesla: Učiť sa o prírode v prírode.
Kurz lektorov a sprievodcov Geoparku Malé Karpaty a mesta Pezinok
Vyškolenie profesionálnych sprievodcov a sprievodkýň, ktorí budú na prehliadkach predstavovať fenomény regiónu. Vďaka získaným vedomostiam odprezentujú návštevníkom krásy regiónu a poukážu aj na spoločné prvky s rakúskou stranou.